Praktycznie o nieruchomościach
Księga wieczysta – jak ją sprawdzić.
W poprzednim wpisie wymieniłem 9 podstawowych rzeczy, które dobrze sprawdzić przed zakupem mieszkania.
Pierwszą – i najważniejszą jest księga wieczysta. Co w niej znajdziemy ?
Właściciela, położenie, hipoteki, egzekucje komornicze czy służebności.
Ja zazwyczaj jak zaczynam rozmowę o nieruchomości to proszę o numer księgi wieczystej.
Jak wygląda numer księgi ? Mniej więcej tak: PO1D/00045678/9
Co jest w poszczególnych częściach ?
Dział I-O – informacje o nieruchomości. Co jest najważniejsze ? Oczywiście adres 🙂
ale też jakie jest przeznaczenie lokalu – czy jest to lokal mieszkalny czy niemieszkalny
opis lokalu – czy zgadza się liczba pokoi (może to się wydawać banalne ale lepiej sprawdzić czy nie połączono lub podzielono pokoi.
Dział I-SP – tutaj znajdziemy informacje jakie prawa związane są z nieruchomością. Dzisiaj mówimy o mieszkaniu, więc tutaj będzie informacja o udziale w nieruchomości wspólnej
Dział II – własność
To co oczywiste – czyli kto jest właścicielem i jaki ma udział w nieruchomości. Co zawsze radzę swoim klientom to sprawdzenie dokumentów będących podstawą wpisu (na dole działu II. Dlaczego warto to sprawdzić ?
Jeżeli własność została nabyta na podstawie darowizny, to warto poprosić o samą umowę darowizny, czy nie ma tam np. uprawnienia do zamieszkania.
Dział III – prawa, roszczenia ograniczenia
w przypadku mieszkań często będzie tutaj wpis służebności dla dostawców energii, wody czy gazu. Tutaj znajdziesz też informacje o egzekucji komorniczej.
Dział IV Hipoteka
Tutaj mogą być dwa rodzaje – hipoteka umowna oraz przymusowa. O rodzajach hipotek będę jeszcze opowiadał. Na razie wystarczy informacja, że jeżeli jest hipoteka umowna na rzecz banku to nie ma problemu. W przypadku innych hipotek – na rzecz kogoś innego niż bank albo gdy jest wpisane “przymusowa” to musisz sprawdzić skąd się wzięło ta hipoteka (np. niespłacony kredyt).
Jak obejrzeć księgę wieczystą ?
Wchodzimy na stronę ekw.ms.gov.pl – klikamy “Przeglądanie księgi wieczystej” i potem “wyszukaj księgę po numerze”. I voilà – możemy przeglądać księgę wieczystą.
Co sprawdzić przy zakupie mieszkania, domu czy działki ?
Mamy taką dziwną zasadę, że nie tylko promujemy oferty nieruchomości ale zajmujemy się również wszystkimi formalnościami przy zakupie.
Ale co zrobić gdy, kupuje/sprzedaje się mieszkanie, dom czy działkę bez udziału dobrej agencji nieruchomości ?
Z naszych wpisów dowiecie się co, gdzie i jak sprawdzić.
Zacznijmy od zakupu mieszkania. Poniżej lista rzeczy do sprawdzenia – każdą pozycję będziemy omawiać osobno, aby łatwiej było się poruszać w gąszczu informacji.
Co zatem musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania:
- księga wieczysta – z niej dowiesz się kto jest właścicielem, czy nie ma żadnych obciążeń (służebności, hipoteki, komornicy)
- wypis z rejestru/kartoteki lokali – wydaje je starostwo powiatowe, zawiera informacje o powierzchni mieszkania, liczbie pomieszczeń, numer lokalu, właścicielu
- kto jest zameldowany – poproś o zaświadczenie z gminy o braku osób zameldowanych
- piwnice, komórki lokatorskie i miejsca parkingowe – sprawdź jak wygląda prawo do piwnicy czy miejsca parkingowego (osobna księga wieczysta, współwłasność itp)
- koszty utrzymania – czynsz, ogrzewanie, ciepła woda (najlepiej poproś o informację o wysokości opłat za ostanie 12 miesięcy)
- zadłużenie lokalu – poproś o zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty o braku zadłużenia z tytułu czynszu
- stan techniczny – okna, drzwi, sanitariaty, instalacja elektryczna. Jeżeli kupujesz mieszkanie na ostatnim piętrze, to warto również podpytać się sąsiadów czy nie było przecieków z dachu
- remonty w bloku – jeżeli wspólnota lub spółdzielnia planują jakiś remont w bloku, to pewnie zostanie zaciągnięty kredyt, a jego koszt może podwyższyć wysokość czynszu
- służebności/dożywocia – pamiętaj, że nie zawsze są wpisywane do księgi wieczystej. Poproś właściciela o kopię aktu notarialnego nabycia (kupno czy darowizna) i sprawdź czy nic tam nie ma o prawie zamieszkania innych osób (rzadko ale takie przypadki się zdarzają…)